• تهران،فرمانیه،بلواراندرزگو،وطن پورشمالی،پلاک ۳۵

دریافت مواد مغذی ضروری برای سلامت استخوان

دریافت مواد مغذی ضروری برای سلامت استخوان
دریافت مواد مغذی ضروری برای سلامت استخوان

رژیم های غذایی کم پروتئین با جذب کلسیم در روده دچار تداخل شده و رژیم غذایی با پروتئین بالا موجب از دست دادن کلسیم از طریق ادرار بیش از حد می شود. کینوا یک منبع طبیعی و یا پروتئین گیاهی است که کامل و در تعادل مناسب می باشد.

کوفاکتورهای مورد نیاز برای جذب ادغام کلسیم موجود در کینوا عبارتند از: منیزیم، پروتئین، منگنز، پتاسیم، مس، روی و پروبیوتیک.

جذب کلسیم ممکن است با موارد زیر دچار تداخل شود:

عدم تعادل مواد مغذی

فیبر غذایی و آنتی نوترینت ها

دارو های ادرار آور، الکل و برخی داروهای دیگر

تولید کم اسید معده

فعالیت کم آنزیمی (کبد، صفرا یا لوزالمعده اندام هایی هستند که به درستی کار نمی کنند)

بسیاری از مواد مغذی از لحاظ عملکردی به هم وابسته هستند و همزمان با عوامل ژنتیکی و محیطی در تعامل هستند که کلسیم یکی از آنها است. کلسیم هرگز به تنهایی تراکم استخوان را افزایش نمی دهد و در ساخت استخوان یا بازسازی استخوان موثر نیست. کلسیم باید همه فاکتورهای مورد نیاز برای کمک به جذب را داشته و از مواد غذایی واقعی تامین شده باشد. مصرف بیش از حد مکمل کلسیم می تواند به بیماری جدی منجر شود.

هشدار: خبر بدی برای کسانی که بیش از حد از کلسیم و مکمل های آن استفاده می کنند وجود دارد. تحقیقات نشان داده است که مصرف بیش از حد کلسیم در رژیم غذایی می تواند جذب فسفر، آهن و روی را کاهش دهد و منجر به پلاک کلسیم در عروق خونی، تحریک مشکلات قلبی و عروقی و سنگ های کلیوی شود.

مواد مغذی ضروری برای سلامت استخوان:

پتاسیم – مصرف تنها 2 قاشق غذاخوری کینوا در روز 6% از ارزش غذایی پتاسیم مورد نیاز بدن را فراهم می کند. نقش پتاسیم در سلامت استخوان مربوط به توانایی نمکهای خاصی از پتاسیم برای خنثی کردن اسیدهای متابولیک پوک کننده استخوان است. همچنین پتاسیم محیط قلیایی بدن را تقویت می کند که برای نگهداری و ترمیم استخوان ضروری است. هنگامی که مصرف پتاسیم کم و مصرف سدیم بالا است – مانند رژیم غذایی استاندارد آمریکایی – رشد و نگهداری استخوان ها دچار اختلال می شود. کمبود بیش از حد پتاسیم به از دست دادن کلسیم قابل توجه و پوکی استخوان منجر خواهد شد.

افزایش مصرف سبزی و میوه راه مناسبی برای افزایش جذب پتاسیم حتی بدون فکر کردن درباره آن است!

فسفر – کینوا منبع خوبی از فسفر است. مصرف تنها 2 قاشق غذاخوری کینوا در روز 10% از ارزش غذایی فسفر مورد نیاز بدن را فراهم می کند.

بعد از کلسیم، فسفر فراوان ترین ماده معدنی در بدن محسوب می شود. فسفر یک ماده مغذی ضروری مورد نیاز برای عملکرد مناسب سلول ها، تنظیم کلسیم، استحکام استخوان ها و دندان ها و تامین انرژی سلول های بدن است. کمبود فسفر ممکن است به شکل گیری نامناسب استخوان ها منجر شود. همچنین فسفر برای کمک به تعادل و استفاده از سایر ویتامینها و مواد معدنی مورد نیاز برای سلامت استخوان از جمله ویتامین “دی”، ید، منیزیم، و روی لازم است.

آهن – مصرف تنها 2 قاشق غذاخوری کینوا در روز 15% از ارزش غذایی آهن مورد نیاز بدن را فراهم می کند .

آهن می تواند به عنوان یک فاکتور برای آنزیم های دخیل در سنتز کلاژن، نقش مهمی در تشکیل استخوان بازی کند. کوفاکتورهای مورد نیاز مانند مس که در آجیل و دانه ها، غلات کامل (مثل کینوا) و آب آشامیدنی در رژیم غذایی یافت می شود، برای جذب مناسب آهن لازم است. منابع غذایی آهن عبارتند از گوشت، ماهی و مرغ، زرده تخم مرغ، سبزیجات تیره، میوه های خشک و کینوا.

عناصر کمیاب – کینوا منبع خوبی از این عناصر است. به خصوص نقشی که ممکن است روی، مس، منگنز، فلورید، بور و سیلیکون در سلامت استخوان داشته باشند مورد مطالعه قرار گرفته است. در یک مطالعه بالینی دو ساله، زنان یائسه ای که مکمل های کلسیم همراه با روی، مس و منگنز مصرف می کردند تراکم مواد معدنی استخوان های آنها افزایش داشته است، در حالی که زنانی که کلسیم را به تنهایی مصرف می کردند، تراکم مواد معدنی در استخوان هایشان به طور فزاینده ای رو به کاهش داشت.

روی – برای فعالیت استخوان و آنزیم آلکالن فسفاتاز و سنتز کلاژن مورد نیاز است· روی میزان جذب کلسیم را افزایش داده و در تامین کلاژن لازم برای ساختار کلاژنی استخوان کمک می کند. مواد غذایی پروتئین حیوانی (گوشت قرمز، مرغ، ماهی، صدف، و تخم مرغ)، حبوبات، سبوس حبوبات، غلات مثل کینوا، نان و شیر منابع غذایی روی هستند.

اسید فولیک (B6) – محققان دریافته اند که مردان و زنان با میزان ویتامین B6 کم تغییراتی در استخوان خود دارند که منعکس کننده سلامت استخوان ضعیف تری نسبت به کسانی است که بالاترین سطح از این ماده مغذی مهم تقویت کننده را دارند. آنها همچنین دریافتند که کمبود ویتامین های گروه B با سطوح پایین ترشح شده هورمون استئوبلاست در فرایند شکل گیری استخوان همراه بوده است. منابع غذایی تامین کننده ویتامین های B6 شامل حبوبات و غلات مثل کینوا، گوشت، جلبک دریایی، گیاهانی مانند ریحان و میوه هایی مانند گواوا.

ویتامین E – کصرف کینوا 6% درصد از نیاز روزانه ویتامین “ای” را فراهم می کند.

ویتامین E برای تغذیه مناسب در جهت حفظ توده استخوانی و کاهش خطر پوکی استخوان و شکستگی مهم است. کمبود ویتامین E، نیز با سلامت استخوان به خطر بیافتد همراه است. منابع غذایی حاوی ویتامین E غلات، دانه ها (مانند کینوا) و آوکادو هستند.

پروتئین: تعادل کلسیم و پروتئین برای رشد استخوانی سالم و برای جلوگیری از پوکی استخوان مورد نیاز است. درصد بالاتری از شکستگی استخوان در گروهی از افراد که از رژیم غذایی حاوی پروتئین گوشت قرمز زیادی استفاده می کنند گزارش شده است. همچنین کمبود اسیدهای آمینه خاص مانند لیزین دارای اثر زیان آوری بر استخوان است. هنگامی که مصرف پروتئین افزایش می یابد، برای حفظ تعادل بدن مصرف میوه ها و سبزیجات نیز باید به همان میزان افزایش یابد.

کینوا دارای اسیدهای آمینه کاملاً متعادل است که برای سلامت استخوان ضروری است:

توجه: این ثابت شده است که زنان ناحیه آلتیپانودر بولیوی، که یکی از مناطق تولید کننده کینوا است، دچار پوکی استخوان نمی باشند، در حالیکه در سایر بخش های اجتماعی واقع در شهرستانها و مناطقی که مصرف کینوا پایین است زنان از پوکی استخوان رنج می برند. به نظر می رسد همه چیز نشان دهنده این موضوع است که عدم وجود پوکی استخوان در منطقه آلتیپانو مربوط به رژیم غذایی مردم آن ناحیه می باشد که از غلات حاوی فیتواستروژنها و موادی که به جذب کلسیم کمک می کنند غنی است، که بدان معنی است که زنان این منطقه از پوکی استخوان رنج نمی برند.

اولیگوفروکتوز، فراکتواولیگوساکارید ها: مصرف روزانه ترکیبات پروبیوتیک به طور قابل توجهی جذب کلسیم را افزایش می دهد میزان معدنی شدن استخوان در طول دوره بلوغ را بالا می برد. با توجه به بررسی های انجام شده، پریبیوتیک ها در مقایسه با پروبیوتیک ها نوید بخش ترین و بهترین مواد ارتقاءدهنده سلامت استخوان محسوب می شوند. اثر پروبیوتیک در رژیم غذایی بستگی به سن تقویمی، سن فیزیولوژیکی، وضعیت یائسگی، و ظرفیت جذب کلسیم شوند.

غذاهای پر پتاسیم، کلسیم و منیزیم مانند کینوا هنگام هضم و جذب قلیایی هستند.

دیگر غذاهای گیاهی (کورستین و کامفرول): مطالعات متعدد اخیر نشان داده اند که فلاونوئیدها، گروهی از ترکیبات شیمیایی گیاهی با بسیاری از فعالیت های بیولوژیکی، ممکن است اثری محافظتی در برابر تحلیل استخوان بعد از دوران یائسگی نشان دهند. این مواد مغذی گیاهی در کینوا موجود می باشند.

دانه شگفت انگیز، ملکه دانه های دنیا

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.


ارتباط با ما

  • 4567 - 123 - 916(98+)
  • کیان آباد - خیابان 28 شرقی،پلاک 12