• تهران،فرمانیه،بلواراندرزگو،وطن پورشمالی،پلاک ۳۵

اگر در مورد کینوا سوال دارید، پاسخ پیش ما است که نشان دهنده اشتیاق ما برای این موضوع و تحقیقات مداوم ما برای دانش در این زمینه است. در اینجا به برخی از سوالاتی که ما اغلب می شنویم ، پاسخ داده شده است و ما بیصبرانه منتظر شنیدن سوالات شما هستیم!

سوالات متداول

ملزومات کینوا

 • کینوا از کجا آمده است؟

  • کینوا گیاه بومی منطقه آندین در آمریکای جنوبی (بولیوی، پرو، اکوادور، شیلی و کلمبیا) است. پرو و بولیوی بزرگترین تولید کننده گان آن هستند که مرغوب ترین انواع کینوا (رویال کینوا) را به عمل می آورند. این نژاد تنها در یکی از دشوار ترین محیط های جهان رشد می کند: در ارتفاع 1300 فوتی، در اطراف سواحل کویر نمک بولیوی. آلتی پلانو بیابانی کوهستانی است که در آنجا زمین بایر و خشک است و شبنم ها در تمام سال یخ می زنند.

کینوا توسط مزارع خانوادگی خرده پا رشد کرده است. هر مزرعه به طور متوسط ​​6000 تا 10000 پوند کینوا در سال تولید می کند. آنها محصول خود را زمانی به فروش می رسانند که به پول نقد نیاز دارن، نه به صورت یکجا. هر کشاورزی کینوای خود را به طرق متفاوتی برداشت، خرمن کوبی و غربال می کند.ممکن است ما در هر کامیون بار کینوا که برای تمیز کردن به کارخانه می آوریم،تولید 15 تا 20 کشاورز را حمل کنیم.

 • آیا کینوا به درستی یک دانه کامل است؟

  • بله. با وجود آن که کینوا در واقع یک دانه است، به عنوان یک شبه دانه یا شبه غلات نظر گرفته شده است، که “به طور معمول در زمره دانه غلات برشمرده می شود، زیرا مشخصات غذایی، آماده سازی، و مصرف از آنها بسیار شبیه به هم هستند.” (wholegrainscouncil.org).
 • آیا کینوا یک دانه باستانی است؟

  • کاملاً! کینوا هزاران سال در منطقه آندین کشت می شده است. اینکاها آن را به نام “chisaya Mama”، “مادر تمام دانه ها”، می نامیده اند. باستان شناسان بر این باورند که تیواناکو، طولانی مدت ترین امپراتوری آمریکا، بخش بزرگی از رونق و پیشرفت خود را مدیون ذخیره و رژیم غذایی فراوان از کینوا بوده اند.
 • دانه موروثی کینوا چیست؟

  • کینوای موروثی دانه ای می باشد که از لحاظ ژنتیکی اصلاح نشده است. کینوا دانه ای است که بارور است (و نه ترکیبی دورگه ژنتیکی). ما بر این باوریم که که کشاورزان باید به کشت در زمینه متنوع زیستی تشویق شوند که بدان معنی است که آنها باید از انواع دانه های موروثی در هر پلات استفاده کنند. برای مثال رویال کینوا مجموعه ای از 7 تا 10 نوع دانه کینوا است. هر کدام از این دانه ها ویژگی های متفاوتی دارند: برخی از آنها به سرما مقاوم ترند، در حالی که بعضی دیگر نسبت به خشکی مقاومت دارند. برخی از آنها محصول زیادی می دهند، اما بسیار مستعد ابتلا به حملات حشرات هستند. بعضی دیگر اگرچه  کم محصول هستند اما به طور کلی بسیار مقاوم اند.
 • فصل رشد کینوا چه زمانی است؟

  • کینوا معمولا در ماه سپتامبر – نوامبر، پیش از فصل باران های کوتاه، کاشته می شود و در ماه آوریل برداشت می شود. از آنجا که بسیاری از کشاورزان به آبیاری دسترسی ندارند، تولید کینوا به بارش طبیعی باران بستگی دارد.
 • تفاوت بین کینوا سفید، قرمز و سیاه چیست؟

  • کینوای سفید، طلایی یا “عاجی” رنگ ، رایج ترین دانه از کل محصول کاشته شده می باشد، حدود 80 درصد سفید، 15٪ قرمز و 5٪ آن سیاه است. کینوای سفید بیش از بقیه انواع آن متداول است. کینوا می تواند در کنار غذاهای اصلی جایی که به دنبال دانه ای بزرگ با بافت کرکی و نرم هستیم مورد استفاده شود، به طور کلی کینوا برای پخته شدن به 20 دقیقه زمان نیاز دارد؛ که به منظور آسیاب کردن و سوپ ارجح تر است.

پخت کینوای قرمز 20 دقیقه به طول می انجامد و اغلب به عنوان یک دانه برجسته استفاده می شود – به عنوان مثال آن را با برنج قهوه ای میتوان مخلوط کرد. همچنین می توان به عنوان یک غذای فرعی استفاده شود و برای استفاده در سالاد سرد بسیار مورد علاقه است. همچنین کینوای قرمز بهترین انتخاب از لحاظ ظاهر و برای غذا خوردن به عنوان یک غلات سرد است.

کینوا سیاه کمیاب ترین نوع کینواست که بیشترین میزان فیبر، پروتئین و آنتی اکسیدان ها را دارد. تولید کنندگان بومی آن را یک دارو می دانند. کینوای سیاه اغلب با دیگر غلات و دانه ها مخلوط شده و یا روی سالاد ریخته می شود.

تمیز کزدن و آماده سازی

 • آیا شستشوی کینوا قبل از مصرف آن لازم است؟

  • آندز کینوا قبل از مصرف نیازی به شستشو ندارد، چرا که آن به دقت تمیز و شسته شده است. ما حتی مقدار ساپونین را امتحان می کنیم تا اطمینان یابیم که هیچ مزه تلخی در کینوا وجود ندارد. ساپونین پوشش طبیعی دانه ها می باشد. پوشش تلخ کینوا به عنوان یک عامل بازدارنده طبیعی آفات عمل می کند. ما با تجهیزات تخصصی دانه ها را به دقت مالش داده و سپس در سه مرحله جداگانه محصول را شستشو و آبکشی می کنیم. در برخی از برند های دیگر ممکن است مقداری ساپونین روی دانه ها باقی مانده باشد که در این صورت شستشوی کینوا به طور کامل تا زمانی که حالت کف مانند روی ان از بین برود بسیار مهم است.
 • آیا چیزی تحت عنوان کینوای پوست کنده وجود دارد؟

 • کینوا هیچ پوسته ای ندارد! بلکه دارای یک پوشش پودری ساپونین دارد که نیاز به مالیده شود و هر گونه باقی مانده ای پس از آن باید شسته شود. این مالش پوست کندن نامیده می شود.
 • چگونه بدانم که کینوای من به درستی شسته شده است (ساپونین)؟

  • بهترین امتحان این است که چند قاشق غذاخوری کینوا را در لیوان بلندی بریزید. مقداری آب سرد به آن اضافه کرده و برای مدت 15 ثانیه کاملاً بهم بزنید و بعد آن را روی میز بگذارید. اگر بیش از یک اینچ فوم روی آن قرار بگیرد کینوا به درستی شسته نشده است. این مشکل بزرگی نیست: به سادگی کینوا را در آبکش توری ریزی ریخته و زیر مقدار زیادی آب ، آبکشی کنید. کار بهتری که می توانید انجام دهید آن است که شب آن را در آب خیس کنید و قبل از پخت آن را آبکشی کرده سپس بپزید.
 • چگونه می توانم اطمینان حاصل کنم که آندز کینوا بدون ساپونین است؟

  • ساپونین آندز کینوا سه بار تست شده است: یک بار بعد از مالش پوشش بیرونی، دومین بار پس از شستشو و خشک کردن آن و در نهایت در پایان این روند در هنگام بسته بندی محصول. فرایند شستشو بسیار کامل است: ابتدا دانه ها از آب روان گذرانده می شوند، سپس آنها را در یک ظرف بزرگ شبیه به یک ماشین لباسشویی می شویند. دانه ها یک بار دیگر با آب روان شسته شده و سپس از طریق یک خشک کن استوانه ای خشک می شوند. سپس آنها باید به سرعت به روی میز خشک کردن منتقل شوند که دانه ها جوانه نزنند.
 • آیا آلرژی شناخته شده ای نسبت به کینوا وجود دارد؟

  • سابقه هیچ گونه آلرژی نسبت به کینوا وجود ندارد. ضد حساسیت بودن کینوا بخشی از دلیل موفقیت آن است. با این حال، برخی سوابق حساسیت نسبت به ساپونین کینوا وجود دارد. ساپونین می تواند یک محرک خفیف معده باشد، بنابراین مهم است که شما کینوایی را خریداری کنید که به خوبی شسته شده است و یا آن را به طور کامل در منزل بشویید.

کارخانه آندزکینوا 100% مخصوص پردازش کینوا است، به این معنی که امکان هیچ آلودگی متقاطعی وجود ندارد. آندز کینوا کاملاً ضد حساسیت و فاقد گلوتن است.

 • آیا تمیز کردن کینوا دشوار است؟ چه نوع مواد خارجی در کینوا وجود دارد و شما برای تمیز کردن کینوای خود چه می کنید؟

 • بله! به طوری که ما برای تمیز کردن کینوای فرآوری نشده یک کارخانه احداث کرده و آن را به تجهیزات خاص مجهز کرده ایم. به این دلیل که زمانی که کینوا برداشت می شود معمولاً حاوی مقدار زیادی از ناخالصی های کوچک است.

شایع ترین عوامل خارجی سنگ و شاخه هستند. سنگ ها ممکن است کوارتز باشند که شبیه قطعات شیشه ای کوچک هستند؛ یا سنگ های سخت و تیره؛ یا توپ گل که تحت فشار شکسته می شوند؛ و سنگ هایی که رنگ های روشن تری دارند و همچنین تحت فشار می شکند. اندازه تمام این سنگ ها حدود 1 تا 2.5 میلیمتر است که بسیار کوچک است.شاخه ها به دلیل وارد محصول می شوند که بخشی از گیاه هستند – بخش کوچکی که دانه را به ساقه متصل می کند.

 

پخت و پز و نگهداری کینوا

 • چگونه کینوا را بپزیم؟

 • خبر خوب! اگر شما می دانید که چگونه برنج را بپزید، پس شما می دانید که چگونه کینوا را بپزید! کینوا را درست مثل برنج بپزید (شما می توانید حتی ظرفی را بکار ببرید که برای پخت برنج از آن استفاده می کنید). آب و کینوا را به نسبت دو به یک همراه به کمی نمک در قابلمه با هم مخلوط کنید. آن را به جوش آورید و سپس شعله را کم کنید تا به آرامی بپزد. پس از 20 دقیقه کار شما انجام شده است!

ما شما را به شدت تشویق می کنیم که پیش از اضافه کردن کینوا به آب، آن را کمی تفت دهید. این کار کینوای شما را نرم تر، خوشمزه تر، کمی فندقی تر و شیرین تر می کند.

 • چرا کینوای من هر بار به یک شکل پخته می شود؟

 • اگر شما بعضی دانه ها را دیده باشید که نرم نیست و ترد هستند در حالی که بقیه نرم است، به احتمال زیاد کینوا خریداری شده شما به درستی درجه بندی نشده است. ما تمام دانه های کینوا را از نظر سایزی انتخاب می کنیم، ولی بعضی از کینواها در بازار از نوع “درجه آسیاب” متفاوت هستند. کینوا شامل اندازه های مختلفی است که برای تولید آرد یا برای استفاده در غذاهای با پخت طولانی در نظر گرفته می شود. چنین کینوایی همچنان مغذی است و برای این منظور که دانه ها به طور کامل باز شوند فقط لازم است که به مدت طولانی تری پخته شود.

به طور سنتی، تولید کنندگان کینوا دانه ها را ابتدا کمی بو می دهند تا به طور یکنواخت تر و کامل تر باز شوند و ظاهر نرم تری داشته باشند.

 • کدام رنگ کینوا بهتر در یخچال و به صورت یخ زده نگهداری می شود؟

 • کینوای سیاه و قرمز بهترین انتخاب ها برای غذاهای سرد هستند، به این دلیل که پوشش خارجی ضخیم تری (پوسته) دارند و آن را نگه می دارد.