• تهران،فرمانیه،بلواراندرزگو،وطن پورشمالی،پلاک ۳۵

چرا آندزکینوا ؟

چرا آندزکینوا ؟
چرا آندزکینوا ؟

همه محصولات ما، از مرغوبترین دانه های ارگانیک مزارع ارتفاعات رشته کوه های آندز در امریکای جنوبی تهیه شده است.
برای داشتن محصول با کیفیت و درجه یک اولین اقدام ما جهت سفارشات و واردات محصولات ، گرفتن نمونه اولیه از برداشت مزارع در هر فصل برداشت پس از آماده سازی و دریافت تائیدیه ها و گواهی ها وارسال آن به آزمایشگاه های تخصصی جهت آزمایش سنجش میزان سطح کیفیت و ارزش غذایی استاندارد محصولات می باشد و پس از تائید محصول اقدام به سفارش و واردات توسط شرکت های بازرسی میکنیم تا بهترین کیفیت محصول را در اختیار مشتریان خود بگزاریم.

کینوا چیست؟

شبه دانه کینوا ،گیاهی است که در ارتفاعات بسیار بالای کوه های آندز آمریکای جنوبی در اکوادور، پرو، بولیوی و آرژانتین رشد می کند. این گیاه هزاران سال پیش توسط اینکاهای افسانه ای کشت شده است. نام “کینوا” از زبان کچوا که زبان اصلی اینکاها بوده، گرفته شده است. اینکاها دانه کینوا را مانند برنج پخته و آن را “غذای مقدس” خود می دانستند. امروزه کینوا با توجه با ارزش غذایی بسیار بالای آن، به عنوان یک “ماده غذایی فوق العاده” نظر گرفته می شود.

100٪ ارگانیک

بدون گلوتن

منبع خوبی از پروتئین با کیفیت بالا

منبع خوبی از فیبر رژیمی

منبع خوبی از چربی اشباع نشده

منبع خوبی از ویتامین ها و مواد معدنی

حاوی قند پایین

پژوهش مقدماتی در زمینه سلامت

کینوا یکی از معدود غذاهای گیاهی است که با داشتن تعادل مناسب از پروتئین، کربوهیدرات و مواد معدنی لازم برای زندگی بشر، به لحاظ مواد مغذی کامل است. این ماده غذایی توسط گیاهی که قابلیت اساسی انطباق با شرایط مختلف عرض جغرافیایی و ارتفاع تا 4000 متر را دارد تولید می شود و می تواند در مناطق خشک و نیمه خشک رشد کند.

نام علمی این گیاه بوته شوره وحشی کینوا است که در میان عنوان های آن تا به حال، نام “گندم اینکا” نیز به چشم می خورد. با توجه به برخی از تحقیقات، حداقل 5000 سال پیش این ماده غذایی بخشی از رژیم غذایی ساکنین منطقه آندین شده است.

مزایا

حاوی اسیدهای آمینه، موجب بهبود عملکرد سیستم ایمنی، ترویج تشکیل آنتی بادی و بازسازی سلول های بدن است. به دلیل داشتن میزان فیبر بالا حرکت های روده ای را بهبود می بخشد. کینوا سرشار از پروتئین و کلسیم می باشد، حتی بیشتر از ذرت و برنج، که به جلوگیری از پوکی استخوان کمک می کند. شامل نشاسته است که انرژی مورد نیاز بدن را فراهم می کند. در نهایت در به تاخیر انداختن متاستاز (سرطان) نقش موثری ایفا می کند.

تاریخچه کینوا

منشاء و تاریخچه

کوینولا یک گیاه منطقه آندین است که اصل آن به مناطق اطراف دریاچه تیتیکاکا در پرو و بولیوی باز می گردد. کینوا توسط تمدن پیشین کلمبیایی کشت و مصرف شده و با وجود اینکه در آن زمان یک غذای اصلی محلی بود، پس از ورود اسپانیایی ها توسط غلات جایگزین شد.

شواهد تاریخی موجود نشان می دهد که بومی کردن کینوا توسط مردم امریکا ممکن است بین 3000 تا 5000 سال قبل از میلاد رخ داده باشد. اکتشافات باستان شناسی در ارتباط با کینوا در مقبره تاراپاکا، کالما و آریکا در شیلی، و در مناطق مختلف پرو وجود دارد.

در زمان ورود اسپانیایی، فن آوری کینوا به خوبی توسعه داده شده و به طور گسترده ای در داخل و خارج از منطقه اینکا تعمیم داده شده بود. اولین اسپانیولی که کشا کینوا را کشف کرد پدرو والدیویا بود که با توجه کردن به محصولات زراعی کاشته شده در اطراف کانسپسیون دریافت که سرخپوستان بومی نیز کینوا را به عنوان غذا در میان سایر گیاهان کشت می کرده اند.

گارسیلاسو دلاوگا در تفسیر مجلل خود کینوا را به عنوان یکی از دومین دانه هایی که روی زمین کشت شده است، و تا حدودی شبیه به ارزن و یا برنج دانه کوتاه است، توصیف می کند. او همچنین به اولین محموله این دانه به اروپا اشاره می کند که شاید به دلیل رطوبت بالای سفر دریایی متاسفانه در هنگام ورود از بین رفت نتوانست شروع به رشد کند.

پس از آن، سیسا د لئون (1560) گزارش کرده است که کینوا در ارتفاعات پاستو و کوئیتو کشت می شده است و ذکر کرده است که اندکی ذرت، ولی مقدار فراوانی کینوا در این زمین سرد کاشته شده است. همچنین، پاتینیو (1964) در سوابق تاریخی خود در لاپاز به استفاده از کینوا به عنوان یک منبع مواد غذایی برای جوامع بومی اشاره کرده است (جیمنز د لا اسپادا، 1885، II، 68). در نهایت، هومبولت در بازدید از کلمبیا می گوید که کینوا همیشه همراه دنبال ساکنان کوندینمرکا بوده است.

بومی کردن

احتمالاً پیش از بومی کردن کینوا، برگ و دانه های آن برای اولین بار به طور عمده به عنوان یک منبع غذایی استفاده شده است. آنچه شواهد اولیه مورفولوژی آن بر سفال از فرهنگ تیاهواناکو به تصویر می کشد گیاه کینوا با چند خوشه همراه با ساقه آن است که یکی از گونه های بدوی تر این گیاه را نشان می دهد.

تنوع ژنتیکی کینوا، آن را به عنوان یک گونه oligocentric که به طور گسترده از مبداء آن تقسیم شده  و گوناگونی متعددی دارد، نشان داده است. منطقه آندین، و به ویژه در سواحل دریاچه تیتیکاکا، در حال حاضر بیشترین گوناگونی ژنتیکی و تنوع را دارد.

کوینولا در طول زمان بومی شدن خود، تحت تاثیر طیف گسترده ای از تغییرات مورفولوژیکی قرار گرفته است. این تغییرات شامل خوشه ای متراکم تر در نوک گیاه، افزایش در اندازه ساقه و دانه ها، از دست دادن مکانیسم پراکندگی دانه و سطح بالایی از رنگ است.

در طول زمان بومی کردن، بدون شک جمعیت آندین بدون شک با توجه به استفاده و تحمل گیاه در برابر عوامل نامطلوب زنده و غیر زنده ژنوتیپی را انتخاب کرده اند که نتیجه آن گیاهان و اکوتیپ های امروز با ویژگی های متفاوت است، مانند: “Chullpi” برای سوپ، “Pasankalla” برای برشته کردن، “Coytos” برای آرد، “Reales ” برای “pissara” و یا دانه، “Utusaya” برای مقاومت در برابر شوری، “Witullas” و “Achachinos” برای مقاومت در برابر سرما، “Kcancollas” برای مقاومت در برابر خشکسالی، “Quellus” یا دانه زرد برای محصول دهی بالا، “Chewecas” برای مقاومت در برابر رطوبت بیش از حد، “Ayaras” برای ارزش غذایی (تعادل بالایی از اسید آمینه های ضروری و پروتئین)، و “Ratuquis” برای رشد اولیه.

Source:  Mujica, A.; Jacobsen, S.E.; Izquierdo, J.; y Marathee, J. P. (Editores). Quinua (Chenopodium quinoaWilld.); Ancestral cultivo andino, alimento del presente y futuro. FAO. Santiago de Chile. 2001.

 توزیع و تولید

کوینولا در تمام کشورهای منطقه آندین، اعم از کلمبیا (پاستو) تا شمال آرژانتین (خوخوی و سالتا) و جنوب شیلی، بومی شده است.

خبرگزاری فاوو گزارش می کند که، در سال های 1992 تا 2010 سطح زیر کشت و تولید کل کینوا در کشورهای تولید کننده اصلی بولیوی، پرو و اکوادور تقریبا دو و سه برابر شده است.

هیچ گونه آمار رسمی دقیقی از کشت و تولید کینوا در آرژانتین و شیلی وجود ندارد. با این حال، آنچه می دانیم این است که تولید در استان خوخوی آرژانتین و در ارتفاعات شمال شیلی متمرکز است، در حالیکه گونه های سطح دریا که در جنوب مرکزی شیلی یافت می شوند به دلیل حساسیت آنها به طول شبانه روز در گسترش کینوا به سایر نقاط جهان مهم هستند.

با این وجود کشت کینوا در حال گسترش است که در حال حاضر در بیش از 70 کشور در حال انجام است. بیش از 80000 هکتار زمین زیر کشت کینوا در سال 2002 به ثبت رسیده است که به طور عمده در منطقه آندین هستند. تولید کنندگان اصلی کینوا در جهان بولیوی، پرو و ​​ایالات متحده هستند، اگرچه که اصلی ترین کشورهای تولید کننده کینوا در منطقه آندین و جهان پرو و ​​بولیوی می باشند. در سال 2008، این دو کشور 92 درصد تولید کینوا در جهان را به خود اختصاص دادند که توسط ایالات متحده، اکوادور، آرژانتین و کانادا که حدود 8٪ از تولید جهانی را داشتند دنبال می شوند. در سال های اخیر (2009)، تولید در منطقه آندین به حدود 70000 تن رسیده است.

کشت کینوا از مرزهای قاره ای عبور کرده و به فرانسه، انگلستان، سوئد، دانمارک، هلند و ایتالیا رسیده است. در ایالات متحده کینوا در ایالت های در کلرادو و نوادا کشت می شود و در کانادا در چمنزارهای انتاریو رشد می کند. دانه های کینوا باروری بالایی در کنیا نشان داده است (4 تن / هکتار) و محصول می تواند با بازده بالا در هیمالیا و دشت های شمالی هند به صورت موفقیت آمیزی رشد کند.

• سازمان غذا و کشاورزی (FAO) به طور رسمی ، سال 2013 را به عنوان "سال بین المللی کینوا" نامگذاری کرد.

دولت بولیوی با حمایت قوی بسیاری از کشورهای مرکزی و آمریکای مرکزی و جنوبی پیشنهاد داده است که کینوا به عنوان غذایی با ارزش غذایی بالا، تنوع زیستی قابل توجه، و ایفاگر نقش مهمی در دستیابی به امنیت غذایی در سراسر جهان توسط FAO معرفی شود.

اگرچه ما می دانیم که کینوا برای بسیاری از مردم، به خصوص در مفهوم عملی پخت و پز و دستور العمل های آشپزی، ناآشنا باقی می ماند، اما امیدواریم که این وضعیت با توجه به ماهیت ساده آن برای آماده سازی  و سرشار بودن از مواد مغذی غنی تغییر خواهد کرد.

 • محققان به تازگی نگاه دقیقی به خاصیت آنتی اکسیدان موجود در کینوا به عنوان یکی از غذاهای گیاهی داشته اند، و دو فلاونوئید- کورستین و کامپفرول- که به میزان ویژه ای در کینوا ذخیره شده است کشف کرده اند.در واقع، غلظت این دو فلاونوئید در کینوا گاهی اوقات می تواند بیشتر از غلظت آنها در انواع توت هایی با سطح بالای فلاونوئید مانند قره قروط یا لینگوبری باشد.

 • مطالعات اخیر لیست گسترده ای از غذاهای گیاهی ضد التهاب در کینوا را ارایه می دهد. این ترکیب منحصر به فرد از ترکیبات ضد التهاب در کینوا می تواند کلید درک مطالعات اولیه حیوانی در زمینه کاهش خطر ابتلا به مشکلات مربوط به التهاب (از جمله چاقی) باشد زمانی که حیوانات به صورت روزانه توسط کینوا تغذیه می شوند.

فهرست غذاهای گیاهی ضد التهاب موجود در کینوا که تا به حال شناخته شده عبارتند از: پلی ساکارید مانند آرابینوز و rhamnogalacturonan. اسیدهای hydroxycinnamic و hydroxybenzoic. فلاونوئیدها مانند کورستین و کامپفرول. و ساپونین از جمله مولکول به دست آمده از اولئانولیک اسید، هدراژنین و اسید استیک، مقدار کمی از اسید ضد التهابی چرب امگا 3، آلفا لینولنیک اسید (ALA)، نیز در کینوا موجود است.

 • در مقایسه با غلاتی مانند گندم، کینوا از لحاظ محتوای چربی بالاتر است و می تواند مقادیر ارزشمندی از چربی های سلامت برای قلب مانند چربی اشباع شده (در قالب اسید اولئیک) را فراهم کند.
 • همچنین کینوا می تواند مقدار کمی از اسید چرب امگا 3، آلفا لینولنیک اسید (ALA) را تامین کند.
 • با توجه به این محتوای چربی بالاتر، محققان در ابتدا تصور می کردند که کینوا بیشتر مستعد اکسیداسیون و در نتیجه آسیب مواد مغذی خواهد بود. با این حال، مطالعات اخیر نشان داده اند که کینوا با توجه به محتوای چربی بالاتر آن به آن سرعتی که انتظار می رفت اکسید نمی شود. این یافته ها از نقطه نظر تغذیه ای بسیار حایز اهمیت هستند. اگرچه به نظر نمی رسد که فرآیند جوشاندن و بخار پز کردن کینوا به طور قابل توجهی در ساختار کیفی اسیدهای چرب کینوا موثر باشد، از بافت و عطر و طعم پخته شده آن در عین حفظ مواد مغذی مفید آن می توان لذت برد.
 • دانشمندان غذایی معتقد هستند که گونه های متنوعی از آنتی اکسیدان در کینوا موجود است – از جمله انواع مختلف خانواده ویتامین E مانند آلفا، بتا، گاما و دلتا توکوفرول و همچنین فلاونوئیدها مانند کورستین و کامپفرول- که به حفاظت در برابر اکسید شدن کمک می کند.

 

مزایای سلامت

غنای کلی از لحاظ تغذیه

شاید قابل توجه ترین مزیت ارائه شده به صورت کلی توسط کینوا، غنای مواد مغذی آن باشد. هنگامی که ترکیب مواد مغذی از این ماده غذایی عمیقا مورد تجزیه و تحلیل قرار می گیرد، نتایج غیر معمول و قابل توجه هستند. در حالی که کینوا را می توان به همان شکل یک دانه خورد، و یا آن را مانند دانه های دیگر به آرد تبدیل کرد، ولی کینوا برخی از کاستی های مهم تغذیه ای دانه های دیگر را ندارد.

یکی از کاستی هایی که کینوا بر آن غلبه کرده پروتئین آن است.

اکثر دانه ها به عنوان یک منبع کامل پروتیینی مناسب دیده نمی شوند، چرا که فاقد مقدار کافی از اسید های آمینه لیزین و ایزولوسین هستند. سطح نسبتا پایین لیزین و ایزولوسین در پروتئین دانه ها چیزی است که باعث می شود این اسید های آمینه به عنوان اسید آمینه های محدود (LAAs) در دانه ها در نظر گرفته شوند. به عبارت دیگر، این اسید آمینه های محدود از قرار گرفتن برخی دانه ها به عنوان یک منبع پروتئینی کامل در رژیم غذایی جلوگیری می کند. در مقابل، کینوا حاوی مقدار قابل توجه بالایی از هر دو اسید آمینه لیزین و ایزولوسین (به خصوص لیزین) است، و این سطح بالای لیزین و ایزولوسین اجازه می دهد که پروتئین کینوا به عنوان یک منبع پروتئین کامل در نظر گرفته شود.

 

کینوا از لحاظ محتوای چربی نیز بار دیگر بر برخی از کاستی های دانه های دیگر غلبه می کند. از آنجا که یک گندم کامل برای تولید 1 گرم چربی به میزان نزدیک به 350 کالری انرژی مصرف می کند، به طور کلی گندم به عنوان منبع قابل توجهی از چربی، از جمله اسیدهای چرب ضروری و یا چربیهای اشباع نشده سلامت برای قلب (مثل اسید اولئیک) در نظر گرفته نشده است. در مقابل، از آنجا که کینوا برای تولید 1 گرم چربی  تنها 63 کالری انرژی مصرف می کند کینوا به طور معمول به عنوان یک منبع با ارزش از برخی چربی های مورد نیاز برای سلامت در نظر گرفته می شود. حدود 28 درصد از اسیدهای چرب کینوا در قالب اسید اولئیک، چربی اشباع نشده سلامت برای قلب، و در حدود 5٪ آن در قالب اسید آلفا لینولنیک یا ALA – اسید چرب امگا 3 اغلب در گیاهان یافت می شود که به کاهش خطر ابتلا به بیماری های مربوط به التهاب کمک می کند – گرد هم آمده اند.

 

کینوا و هیچ دانه دیگری واجد شرایط بودن به عنوان منبع غنی ویتامین E در سیستم رتبه بندی سالم ترین غذاهای دنیا نیستند. با این حال، در مورد کینوا، واقعیت این است که کینوا حاوی مقدار قابل توجهی از توکوفرول خاص (اعضای خانواده ویتامین E) است که در اکثر دانه ها تا حد زیادی وجود ندارد. به عنوان مثال، یک فنجان کینوا 2.2 میلی گرم گاما توکوفرول-شکلی از ویتامین E است که بیشتر با برخی از مزایای ضد التهاب در پژوهش سلامت نزدیک است – تولید می کند. کینوا همچنین منبع خوبی از مواد مغذی مانند فولات، روی، و فسفر است،  بر خلاف گندم که به عنوان یک منبع خوب در سیستم رتبه بندی واجد شرایط نمی باشد.

کینوا از لحاظ مواد مغذی گیاهی نیز به همان اندازه قابل توجه است. در بسیاری از کشورهای آمریکای مرکزی و جنوبی، برگ گیاه کینوا برای رنگدانه بتاکیانین آن که برخی سایه روشن های مایل به قرمز روشن آن را ایجاد می کند ارزشمند است. اما حتی خود دانه آن می تواند به لحاظ منبع غذایی گیاهی غنی بوده و مقدار قابل توجهی از آنتی اکسیدان ها مانند اسید فرولیک، کوماریک، هیدروکسی بنزیک، و اسید وانیلیک را فراهم کند.

 

فلاونوئیدهای آنتی اکسیدان کورستین و کامپفرول نیز به ویژه در کینوا فراوان هستند. در واقع، غلظت این فلاونوئیدها در کینوا گاهی اوقات می تواند بیشتر از غلظت آنها در انواع توت ها مانند قره قروط یا لینگوبری باشد.

 

ترکیب این مزایای متنوع کینوا آن را در میان دانه های دیگر منحصر به فرد کرده است. برای ما، این سطح کلی بالای غذایی موجود در کینوا می تواند به عنوان بزرگترین خاصیت سلامتی آن محسوب شود.

 

خواص ضد التهابی

بسیاری از مطالعات انجام شده بر روی کینوا مطالعات حیوانی بوده است. با این حال، ما معتقدیم که نشانه های اولیه برای انسان بسیار امیدوار کننده است. تحقیقات قابلیت مصرف روزانه کینوا به جهت پایین آوردن سطح تجمع چربی در موش و در دیواره روده تا حد ممکن را به خوبی نشان داده است.

 

هیچ کدام از این نتایج ما را شگفت زده نمی کند چرا که طیف گسترده ای از مواد مغذی ضد التهاب که تا به حال شناخته شده در کینوا موجود می باشد. این لیست از مواد مغذی ضد التهاب شامل اسیدهای فنلی (از جمله اسیدهای hydroxycinnamic و hydroxybenzoic)، اعضای خانواده ویتامین E مانند گاما توکوفرول، و دیواره سلولی پلی ساکارید مانند آرابینوز و rhamnogalacturonans می باشد.

 

ساپونین موجود در کینوا در میان لیست مواد ضد التهاب تا حدودی بحث برانگیزتر است. ساپونین ها تلخ مزه و غذاهای گیاهی محلول در آب هستند که در لایه پوششی بیرونی بذر کینوا موجود می باشند (به صورت دقیق تر، ساپونین موجود در کینوا از هدراژنین، اسید اولئیک، اسید فیتولاکاژنیک و اسید استیک مشتق شده است.) ساپونین موجود در کینوا هر دو خواص ضد التهابی و آنتی اکسیدانی را نشان داده است.

با این حال، خیساندن، جوشاندن و آسیاب کردن آن می تواند مقدار آنها را کاهش دهد، و به طور کلی، این کاهش معمولا به عنوان یک نکته مثبت در نظر گرفته می شود چرا که خوردن آن را برای بسیاری از افراد لذت بخش تر می کند. در پژوهش انچام گرفته تا به امروز، رابطه بین خواص ضد التهابی و سطح ساپونین موجود در کینوا هنوز روشن نشده است. با این حال، حتی اگر تحقیقات بیشتری به صورت ویژه در زمینه مواد مغذی گیاهی مورد نیاز باشد، لیست مواد مغذی ضد التهاب در کینوا همچنان چشمگیر باقی می ماند.

 

خواص دیگر

ما هنوز منتظر دیدن نتایج مطالعات انسانی در مقیاس بزرگ در مصرف کینوا و خطر ابتلا به دیابت نوع 2 و یا خطر ابتلا به بیماری های قلبی و عروقی هستیم. با این حال، ما انتظار داریم که نتایج چنین مطالعاتی پایین آمدن خطرات را به طور قابل توجهی نشان دهد. در ارتباط با دیابت نوع 2، کینوا اشتراکات بسیاری با مواد غذایی دیگری دارد که خطر ابتلا به آن را کاهش می دهند. در بالای این لیست محتوای بالای فیبر و پروتئین آن قرار دارد. کینوا منبع خوبی از فیبر است  که یکی از مواد مغذی کلیدی و عمده مورد نیاز برای تنظیم سلامت قند خون می باشد. همچنین کینوا مقدار برجسته ای از پروتئین را حتی در مقایسه با دانه هایی که به طور معمول خورده می شوند تامین می کند. مصرف بالای پروتئین و فیبر دو ملزومات غذایی برای تنظیم قند خون هستند. از آنجایی که التهاب ناخواسته مزمن نیز یک عامل خطرناک مهم برای ابتلا به دیابت نوع 2 می باشد، طیف متنوعی از مواد مغذی ضد التهاب موجود در کینوا نیز آن را جزء عوامل اساسی برای کاهش خطر ابتلا به دیابت قرار می دهد.

 

مطالعات بر روی حیوانات در حال حاضر قابلیت کینوا جهت کاهش کلسترول کلی و کمک به حفظ سطح کلسترول لیپوپروتیین پرچگال (کلسترول “خوب”) را نشان داده است. در حالی که ما انتظار داریم که این نتایج در مورد انسان ها نیز صادق باشند، انتظار می رود مواد مغذی ضد التهاب در کینوا به محافظت رگ های خونی انسان از آسیب های التهابی نیز کمک کند. حفاظتی از این نوع کاهش خطر ابتلا به بسیاری از بیماری های قلبی و عروقی از جمله آترواسکلروز را نیز موجب می شود. همچنین انتظار می رود که در آینده مطالعات بر روی انسان در مقیاس بزرگی نشان دهنده مزایای کینوا جهت کاهش خطر ابتلا به بیماری های قلبی عروقی باشد.

 

همچنین آنتی اکسیدان و مواد مغذی گیاهی ضد التهاب موجود در کینوا آن را به یکی از عوامل موثر برای کاهش خطر ابتلا به سرطان در انسان تبدیل کرده است. با توجه به نتایج اولیه بر روی حیوانات شامل دستگاه گوارش، کاهش خطر ابتلا به سرطان روده بزرگ می تواند به یکی از خواص اصلی کینوا تبدیل شود.

یکی از ویژگی های اصلی کینوا به احتمال زیاد شامل کاهش خطر ابتلا به آلرژی به خصوص برای افرادی که واکنش های جانبی به دانه های خاص دارند و به دنبال جایگزین عملی برای آن هستند است. در حال حاضر، چندین سازمان عمومی کینوا را به عنوان جایگزینی برای گندم زمانی که نباید از گلوتن استفاده کرد توصیه کرده اند. احتمال پایین آلرژی نسبت به کینوا به همراه قابلیت نسبتا بالای هضم، آن را به عنوان غذای ویژه ای در رژیم کودکان و نوپایان قرار می دهد.

نحوه پخت کینوا

نحوه انتخاب و خرید

به طور کلی کینوا به شکل بسته بندی های آماده و همچنین سطل فله در دسترس است. درست مانند هر ماده غذایی دیگر که ممکن است به صورت فله خریداری کنید، مطمئن شوید که سطل حاوی کینوا دارای پوشش بوده و فروشگاه از گردش محصول خوبی برخوردار است تا بتوانید از حداکثر تازگی محصول اطمینان حاصل کنید. چه خرید کینوا به صورت فله و یا در بسته بندی های آماده باشد، مطمئن شوید که هیچ نشانی از رطوبت وجود ندارد. هنگام تصمیم گیری بر سر میزان خرید، به یاد داشته باشید که کینوا در طول فرایند پخت و پز به چندین برابر اندازه اصلی آن افزایش قد و حجم می دهد. اگر نمی توانید آن را در سوپرمارکت های محلی خود پیدا کنید، آن را در فروشگاه های مواد غذایی طبیعی که معمولا در آنها وجود دارد پیدا کنید.

رایج ترین نوع کینوا موجود در بازار رنگ زرد کمرنگ یا کرم نزدیک به سفید است اما کینوا قرمز و سیاه نیز رو به گسترش هستند. حتی ممکن است مخلوط سه رنگ آن را به صورت بسته بندی شده و یا فله بیابید.

کینوا را باید در حمل کننده های محفوظ از هوا انبار کرد، چرا که به این طریق می توان آن را برای مدت زمان طولانی تری حفظ و نگهداری کرد؛ اگر در یخچال نگهداری شود حدود سه تا شش ماه باقی می ماند.

 

نکاتی برای تهیه ، پخت و پز کینوا

روش پردازش مورد استفاده در آماده سازی تجاری کینوا معمولا بیشتر ساپونین موجود در لایه خارجی دانه کینوا را حذف می کند. از آنجا که ساپونین کینوا تا حد زیادی دلیل طعم تلخ آن است، بسیاری از مردم برای از بین بردن هرگونه طعم تلخ باقیمانده در دانه تصمیم به شستشو و مالش آن می گیرند. یک روش موثر برای انجام این کار آن است که دانه های کینوا را در صافی توری ریزی ریخته و روی آن آب سرد بریزید در حالیکه دانه های کینوا را به آرامی در دست می مالید. پس از تکمیل این روند، شما می توانید چند دانه را برای تعیین اینکه آیا طعم تلخ باقی مانده است یا خیر بچشید. اگر طعم تلخ آن همچنان باقی مانده است، فرآیند شستشو و مالش را تا زمانی که دیگر تلخی باقی نماند ادامه دهید.

سالمترین راه پخت و پز کینوا

برای طبخ کینوا، یک پیمانه دانه را به دو پیمانه مایع در یک ماهیتابه اضافه کنید. پس از اینکه مخلوط به جوش آمد، شعله را کم کنید تا با آرامی بجوشد و درب آن را ببندید. آماده شدن یک فنجان کینوا که به این روش پخته شود معمولا 15 دقیقه طول می کشد. هنگامی که پخت کامل شد، شما متوجه خواهید شد که دانه ها شفاف شده اند و جوانه سفید تا حدودی خود را جدا کرده و مانند یک دم سفید مارپیچ ظاهر شده است. اگر تمایل دارید که کینوا عطر و طعم فندقی داشته باشد، می توانید قبل از پخت آن را به صورت خشک تفت دهید؛ برای تفت دادن، آن را روی حرارت متوسط رو به کم در ماهیتابه به مدت پنج دقیقه مرتب هم بزنید.

از آنجا که کینوا نه تنها فاقد گلوتن است  بلکه حتی به خانواده گیاهانی مانند گندم، جو دوسر، جو و یا چاودار تعلق ندارد، ماده غذایی مناسبی برای یک رژیم غذایی فاقد گلوتن محسوب می شود. برخی مطالعات نیز نشان می دهند که آرد کینوا قابلیت هضم بالاتری از حد انتظار دارد. با توجه به هر دو این عوامل انتظار می رود که خطر واکنش های جانبی به کینوا- به ویژه در مقایسه با غلات مانند گندم – کاهش یابد. در حالی که این امکان وجود دارد که محصولات و پاستا پخته از آرد کینوا 100٪ تهیه شوند، اکثر شرکت ها آرد کینوا را با آرد های دیگر (مانند آرد نشاسته کاساو یا مانیوک و یا آرد برنج) و یا با بلغور جو دوسر را برای تولید ترکیبی سبک تر استفاده می کنند. (محصولات ساخته شده با آرد کینوا 100٪ به طور معمول بافت سنگین و متراکمی دارند، گاهی اوقات به عنوان ” قارچ خوراکی دنبلان مانند” از آن یاد می شود.) با این حال هنگامی که آرد کینوا با آرد برنج یا آرد نشاسته کاساو یا مانیوک ترکیب می شود، محصولات مبتنی بر کینوا قطعا به عنوان محصولات بدون گلوتن محسوب می شوند باید واجد شرایط کمک به کاهش خطر واکنش های جانبی باشند.

چگونه لذت ببریم

 • کینوا پخته شده را با لوبیا چیتی، دانه کدو تنبل، تره فرنگی (یا موسیر یا پیازچه) و گشنیز ترکیب کنید. به آن ادویه اضافه کرده و بچشید تا زمانی که از این طعم الهام گرفته شده از سالاد لذت ببرید.
 • به کینوا پخته شده آجیل و میوه اضافه کنید و به عنوان فرنی صبحانه میل کنید.
 • برای تنوع در دستور ماکارونی مورد علاقه خود از نودل کینوا استفاده کنید.
 • کینوای جوانه زده را می توان درست مثل جوانه یونجه در سالاد و ساندویچ استفاده کرد.
 • کینوا را به سوپ سبزیجات مورد علاقه خود اضافه کنید.
 • آرد کینوا را می توان به دستور العمل کوکی یا کلوچه اضافه کرد.
 • استفاده از کینوا در تبوله، به عنوان یک جایگزین خوشمزه (بدون گندم) برای گندم بلغار که معمولا در تهیه این غذا در خاورمیانه بکار می رود، فوق العاده است.

ارزش غذایی آندزکینوا

 

پروتئین :

مقدار پروتئین کینوا بسته به تنوع آن شامل طیف وسیعی بین 10.4 تا 17.0 درصد از پروتئین خوراکی آن می باشد.

پروتئین از اسید آمینه ها ساخته شده است. برخی از آنها به این دلیل که بدن آنها را تولید نمی کند و باید بوسیله رژیم غذایی تامین شوند “ضروری” نامیده می شوند.

اگر ماده غذایی حاوی تمام اسیدهای آمینه ضروری باشد به عنوان یک پروتئین “کامل” شناخته می شود.

با این حال … کینوا با بالا بودن سطح تمام اسید آمینه های ضروری آن یک استثناء محسوب می شود.

به همین دلیل، کینوا یک منبع عالی پروتئین است که پروتئین آن بیشتر و بهتراز اکثر دانه ها می باشد.

کینوا، به ویژه به عنوان یک دانه، منبعی غنی از پروتئین کامل است.

پروتئین به حفظ تناسب و سلامت بدن شما کمک می کند و مصرف کافی آن یکی از راه های سالم برای حفظ وزن ایده آل است. پروتئین به خوبی اشباع می شود و مصرف کافی آن در حفاظت از بافت عضلانی موثر است.

 

فیبر:


فیبر 6٪ از وزن کل دانه است و در نتیجه مصرف کینوا حرکات روده را بهبود می بخشد، کلسترول را تنظیم می کند، توسعه فلور باکتریایی مفید روده را توسعه داده و در جلوگیری از سرطان روده بزرگ کمک می کند.

کینوا درصد بالایی از کل فیبر غذایی (TDF) را تامین می کند که آن را به یک غذای ایده آل برای کمک به از بین بردن سموم و مواد زائد آسیب رسان به بدن تبدیل می کند. بنابراین به عنوان یک تصفیه کننده بدن عمل می کند.

فیبر غذایی موجود در کینوا احساس پری ایجاد می کند. به طور کلی دانه ها، و به طور خاص کینوا، توانایی جذب آب و باقی ماندن به مدت طولانی تری در معده را دارند که احساس پری با مصرف حجم کمی از غلات به این ترتیب ایجاد می شود.

کینوا حاوی مقدار زیادی فیبر غذایی، بیش از برنج، ماکارونی یا سیب زمینی می باشد حاوی مقدار زیادی فیبر غذایی، بیش از برنج، ماکارونی یا سیب زمینی می باشد.

 

ویتامین ها:

A: ویتامین A، که برای دید چشم، تمایز سلولی، رشد و نمو جنین، پاسخ ایمنی، چشایی، شنوایی، اشتها و رشد مهم است.

 

E: ویتامین E دارای خواص آنتی اکسیدانی است و از پراکسیداسیون چربی جلوگیری می کند، در نتیجه به حفظ ثبات ساختار غشای سلولی و حفاظت از سیستم عصبی، عضلانی و شبکیه چشم از اکسیداسیون کمک می کند.

 

گروه B: کینوا برخی از ویتامین های گروه B مانند B1، B2، B3، B6 را در شکل طبیعی تامین می کند. خانواده ویتامین B  بدن را در سوخت و ساز،  تولید انرژی و ارتقاي گردش خون و سیستم عصبی سالم یاری می رساند.

مطالعات متعدد نشان داده اند که کمبود ویتامین B6 می تواند عواقب منفی برای سیستم ایمنی به همراه بیاورد. افزایش مواد غذایی مانند کینوا که مقدار متوسطی از B6 را دارد ​​می تواند این کمبود را جبران کرده و عملکرد ایمنی بدن را بازگرداند. همچنین کینوا می تواند ویتامین E مورد نیاز بدن را فراهم می کند.

مواد معدنی:

کلسیم: کلسیم که به راحتی توسط بدن قابل جذب است (کلسیم کینوا بیش از چهار برابر ذرت، تقریبا سه برابر برنج و بسیار بیشتر از گندم است)، در نتیجه کینوا می تواند برای جلوگیری از کمبود کلسیم و پوکی استخوان کمک کند. کلسیم مسئول بسیاری از توابع ساختاری بافت های سخت و نرم بدن و همچنین تنظیم انتقال عصبی جریان های شیمیایی و الکتریکی، ترشح و لخته شدن خون است. بنابراین کلسیم جزء ضروری از رژیم غذایی است.

بسیاری از مواد مغذی از لحاظ عملکردی به هم وابسته هستند و همزمان با عوامل ژنتیکی و محیطی در تعامل هستند که کلسیم یکی از آنها است. کلسیم هرگز به تنهایی تراکم استخوان را افزایش نمی دهد و در ساخت استخوان یا بازسازی استخوان موثر نیست. کلسیم باید همه کوفاکتورهای مورد نیاز برای کمک به جذب را داشته و از مواد غذایی واقعی تامین شده باشد. مصرف بیش از حد مکمل کلسیم می تواند به بیماری جدی منجر شود.

 

منیزیم: مقدار منیزیم کینوا بسیار بالاتر از سه دانه دیگر(ذرت,گندم,برنج) است. 56٪ از بزرگسالان حداقل مجاز منیزیم روزانه توصیه شده را مصرف نمی کند. کمبود این ماده معدنی ممکن است عامل خطرناکی برای ابتلا به پوکی استخوان باشد. کینوا منبع خوبی از منیزیم مورد نیاز در رژیم غذایی روزانه (10٪) را فراهم می کند. منیزیم جزئی جهت فعال سازی بسیاری از آنزیم ها، به ویژه آنهایی که فسفات غنی از انرژی را تبدیل می کنند، می باشد. همچنین منیزیم تثبیت کننده اسیدهای نوکلئیک و غشاهای سلولی است.

 

فسفر: میزان فسفرکینوا بسیار بالاتر از برنج و ذرت است. این ماده معدنی به استحکام استخوان های شما کمک میکند. فسفر برای انقباضات عضلانی، لخته شدن خون، عملکرد کلیه و هدایت عصب ها، بازسازی بافت ها و سلول ها و ریتم طبیعی قلب مهم است. فسفر به تولید انرژی در بدن و استفاده از آن کمک می کند.

بعد از کلسیم، فسفر فراوان ترین ماده معدنی در بدن محسوب می شود. فسفر یک ماده مغذی ضروری مورد نیاز برای عملکرد مناسب سلول ها، تنظیم کلسیم، استحکام استخوان ها و دندان ها و تامین انرژی سلول های بدن است. کمبود فسفر ممکن است به شکل گیری نامناسب استخوان ها منجر شود. همچنین فسفر برای کمک به تعادل و استفاده از سایر ویتامینها و مواد معدنی مورد نیاز برای سلامت استخوان از جمله ویتامین “دی”، ید، منیزیم، و روی لازم است.

 

یک ماده معدنی ضروری است که برای عملکرد طبیعی تمام سلول های بدن مورد نیاز است:

 

 • جزء عمده ساختار استخوان
 • جزء عمده ساختار استخوان غشای سلول
 • فعال سازی برخی از آنزیم ها و هورمون ها به فسفر بستگی دارد
 • به حفظ تعادل اسید و باز و PH طبیعی کمک می کند
 • رساندن اکسیژن به بافت های بدن تحت تاثیر قرار فسفر قرار دارد

 

آهن: سطح آهن موجود در کینوا قابل قبول است (4 برابر گندم) که برای سلامتی انسان و سوخت و ساز بافت ضروری است. کمبود آهن می تواند به تغییر در اختلالات بافت مانند تاثیر رشد بافت لنفاوی و مقاومت در برابر عفونت منجر شود. آهن یکی از اجزای مهم هموگلوبین در انسان است. آهن در دوران گرفتن کودک از شیر مادر و پیش از شروع به تغذیه با دیگر مواد غذایی سرشار از آهن ضروری است.

از علایم کمبود ان میتوان به کم خونی-ضعف-سر درد-کاهش عملکرد ذهنی اشاره کرد.


منگنز: مواد معدنی که عهده دار تشکیل استخوان و غضروف هستند به ویژه در دوران بارداری از اهمیت بسزایی برخودار هستند، و جز یکی از کوفاکتورهای مورد نیاز برای جذب کلسیم است.

 

روی : میزان روی در کینوا تقریبا دو برابر مقدار موجود در گندم و چهار برابر ذرت است، در حالی که برنج این مواد معدنی را شامل نمی شود. حدود 2 تا 4 گرم از وزن یک مرد بالغ 70 کیلوگرمی را روی تشکیل می دهد. روی بر سنتز و تخریب کربوهیدرات ها، چربی ها، پروتئین ها و اسیدهای نوکلئیک موثر است.

برای فعالیت استخوان و سنتز کلاژن مورد نیاز است· روی میزان جذب کلسیم را افزایش داده و در تامین کلاژن لازم برای ساختار کلاژنی استخوان کمک می کند.

کینوا روی مورد نیاز برای تقویت بهبود و یا مدیریت آلرژی های متعدد را فراهم می کند.

کینوا روی را که از جمله آنتی اکسیدان های مقوی برای سیستم ایمنی بدن هستند را تامین می کند.

روی بدن را از لحاظ بصری و روانی ارتقا داده، رشد و سیستم ایمنی را تسریع و پشتیبانی میکند.

 

سلنیوم:
ایمنی را به طور قابل ملاحظه افزایش داده و می تواند فعالیت آنزیم سم زدایی را بهبود بخشد. همچنین، می تواند بازسازی DNA را تحت تاثیر قرار دهد، بدن را از سموم خلاص کند، از مشکلات قلبی و عروقی و تصلب شرائین و ضایعات استخوانی جلوگیری کند.

 

مس: سطح مس موجود در کینوا 9 برابر گندم است که ماده فعال بیش از 30 نوع آنزیم در بدن است. مس کاتالیزوری منحصر به فرد در ارگانیسم است و کمبود آن می تواند موجب کم خونی، ضعف رشد استخوان، تاثیر در رنگ مو و سنتز کلاژن شود, حتی مقدار اندکی از این ماده معدنی برای توسعه قلب نوزاد، عروق خونی، اسکلتی و سیستم عصبی حیاتی است.

 

چربی های خوب: کینوا شامل چربی های خوب امگا ،3،6،9 می باشد و همچنین از آنجایی که این کینوا شامل ویتامین E و سایر آنتی اکسیدان های برجسته مانند کورستین و کامپفرول است که آنها را از اکسید شدن محافظت می کند، چربی ها آسیب نمی بینند و انرژی قابل توجهی را به بدن شما می دهند.

همچنین کینوا می توانید مقدار کمی از اسید چرب امگا 3، آلفا لینولنیک اسید (ALA) را تامین کند.

اسید چرب امگا 3 اغلب در گیاهان یافت می شود که به کاهش خطر ابتلا به بیماری های مربوط به التهاب کمک می کند – گرد هم آمده اند.

کینوا به دلیل محتوای امگا 3 و امگا 6 به کاهش LDL (یا کلسترول بد) و بالا بردن HDL (کلسترول خوب) در بدن کمک می کند.

مطالعات انجام شده در پرو برای تعیین محتوای اسید چرب کینوا حاکی از آن است که بالاترین درصد اسید چرب در این روغن، امگا 6 (اسید لینولئیک) است که با 50.24٪ شباهت بسیاری به مقادیر یافت شده در روغن جوانه ذرت دارد که دارای طیف وسیعی از 45 تا 65٪ می باشد.

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.


ارتباط با ما

 • 4567 - 123 - 916(98+)
 • کیان آباد - خیابان 28 شرقی،پلاک 12